آیا ویروس کرونا به وسیله آئروسل (هواپخش) منتقل می گردد؟

به گزارش سفر به کیش، نتایج یک آنالیز مقدماتی نشان می دهد که ویروس جدید کرونا ممکن است در ذرات ریز شناور که آئروسل یا هواپخش نامیده می شوند، برای چند ساعتی زنده بماند.

آیا ویروس کرونا به وسیله آئروسل (هواپخش) منتقل می گردد؟

بر اساس این یافته ها که در یک پایگاه داده های پژوهشی پزشکی (medRxiv) قرار گرفته ولی هنوز برای انتشار در ژورنال های علمی بازبینی نشده، ویروس کرونا تا 3 ساعت پس از شناور شدن در هوا قابل شناسایی است و در تمام این مدت می تواند سلول های کشت داده شده در آزمایشگاه را آلوده کند.

این پژوهشگران می گویند با توجه به یافته هایشان انتقال آئروسل یا هواپخش ویروس محتمل به نظر می رسد. البته این دانشمندان می گویند هنوز نمی دانند چه غلظتی از ویروس در هوا لازم است تا بتواند یک انسان واقعی را آلوده کند. به گفته این دانشمندان حتی اگر انتقال آئروسل ویروس به انسان ها بتواند رخ دهد، بعید به نظر می رسد این روش در همه گیری فعلی عاملی اصلی باشد.

فعلا اجماع علمی بر این است که اغلب موارد انتقال ویروس کرونا به وسیله قطرک های تنفسی عظیم انجام می گردد، نه ذرات ریز هواپخش. خوشبختانه این قطرک ها آنقدر سنگین هستند که نمی توانند زیاد دور بروند و پس از یکی دو متر پایین می افتند.

آئروسل ها یا ذرات هواپخش بالقوه می توانند به مسافت های دورتری بوند، مثلا ویروس آبله مرغان از یک فرد مبتلا می تواند به شکل هواپخش به ده ها متر دورتر برود و باعث عفونت های ثانوی در محیط گردد و حتی پس از آنکه فرد محیط را ترک می نماید، مدت ها در هوا شناور باقی می ماند.

مقامات چینی هم قبلا در دستورالعمل تشخیصی و درمانی شان برای ویروس کرونا قرار دریافت به غلظت بالای آئروسل در محیط نسبتا بسته برای مدت طولانی را به عنوان یک راه احتمالی انتقال گنجانده بودند.

چنین شرایطی به احتمال زیاد فقط در محیط های و در هنگام انجام اعمال پزشکی مانند گذاشتن لوله تنفسی برای بیماران رخ می دهد. بنابراین اقدامات بیشتری برای جلوگیری از عفونت درون بیمارستان ها لازم است.

  • امکان انتقال ویروس کورونا بوسیله ذرات معلق در بیمارستان تایید شد

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا ویروس کرونا به وسیله آئروسل (هواپخش) منتقل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویروس کرونا به وسیله آئروسل (هواپخش) منتقل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید