الفتح: نامزد بعدی نخست وزیری عراق مورد تایید قطعی مجلس است

به گزارش سفر به کیش، عضو ائتلاف الفتح در مجلس عراق اظهار داشت که فراکسیون های شیعه توافق کردند نامزدی را که برای نخست وزیری معرفی می نمایند کسب رای اعتماد آن در مجلس تضمین شده باشد.

الفتح: نامزد بعدی نخست وزیری عراق مورد تایید قطعی مجلس است

به گزارش گروه بین الملل سفر به کیش، فاضل الفتلاوی عضو ائتلاف الفتح روز آدینه تاکید نمود که فراکسیون های شیعه به گفت وگو برای دستیابی به توافق بر سر شخصیتی که رای اعتماد آن در مجلس تضمین شده باشد، ادامه می دهند و همه طرف ها قبل از ارائه نامزد نخست وزیری بر سر آن توافق خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، الفتلاوی در بیانیه ای گفت: گروه های شیعه هنوز به گفت وگوهای فیمابین خود ادامه می دهند و در حال دستیابی به توافق بر سر فردی تعیین هستند تا آن را به رئیس جمهور معرفی نمایند.

وی اضافه نمود: شخصیتی که جانشین محمد توفیق علاوی(مامور قبلی تشکیل کابینه عراق) خواهد شد از میان شخصیت های قدیمی و بعضی اسامی جدید انتخاب می گردد. به هر حال گفت وگوها بر سر نامزدی که رای اعتماد آن در مجلس ظرف مهلت قانونی پانزده روزه قطعی و تضمین شده باشد، ادامه دارد.

فراکسیون مجلسی صادقون وابسته به جنبش عصائب اهل الحق عراق هم شروط خود را درباره نامزد نخست وزیری گفت.

نعیم العبودی عضو این فراکسیون گفت:قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق روندی را که این فراکسیون در مذاکرات برای انتخاب نامزد نخست وزیری پیش گرفته است ترسیم کرد و گفت سائرون هیچ نامزدی برای نخست وزیری یا وزرای کابینه ارائه نمی دهد.

العبودی تاکید نمود: نخست وزیر باید مستقل و جدا از احزاب سیاسی باشد، زمینه برگزاری انتخابات زدوهنگام را فراهم کند، قادر به اعمال امنیت و قانون در کشور باشد و خواسته های معترضان مسالمت جو را برآورده کند.

وی تاکید نمود که ائتلاف الفتح هم که فراکسیون صادقون زیر مجموعه آن است این موضع را تایید می نماید.

مطابق عرف یا توافق نانوشته گروه های عراقی، رئیس جمهور از میان کردها، نخست وزیر از میان شیعیان و رئیس مجلس از میان اهل تسنن عراق انتخاب می گردد.

محمد توفیق علاوی مامور تشکیل کابینه عراق شامگاه یکشنبه هفته اخیر در پیامی مکتوب به برهم صالح رئیس جمهور عراق انصراف خود را از تشکیل کابینه گفت و صالح هم به دنبال آن گفت که طی 15 روز و بر اساس بند 75 قانون اساسی گزینه دیگری را برای تشکیل کابینه معرفی خواهد نمود.

روز یکشنبه برای سومین بار نشست فوق العاده مجلس عراق برای رای اعتماد به کابینه علاوی به تعویق افتاده بود.

رئیس جمهور عراق در 12 بهمن علاوی را برای تشکیل کابینه معرفی کرد، اما رایزنی او با جریان های سیاسی مختلف برای تکمیل لیست وزرای خود ناکام ماند.

گروه هایی از اهل تسنن و کُردها و از میان گروه های شیعی ائتلاف دوله القانون با شخص علاوی و کابینه وی موافق نبود.

ائتلاف سائرون در مجلس عراق که مورد حمایت الصدر واقع شده است، روز یکشنبه پس از به تعویق افتادن مجدد نشست مجلس تاکید نمود که گروه های سیاسی که حیاتشان به سهم خواهی ها گره خورده است، نشست مجلس عراق را ناکام گذاشتند و همین طور ادامه دهند ملت علیه مجلس برمی خیزد.

این در حالی است که بحث از نخست وزیری مجدد عادل عبدالمهدی نیز به میان آمده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "الفتح: نامزد بعدی نخست وزیری عراق مورد تایید قطعی مجلس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الفتح: نامزد بعدی نخست وزیری عراق مورد تایید قطعی مجلس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید