امیر قطر به ریاض نرفت

به گزارش سفر به کیش، فارس نوشت: خبرگزاری رسمی قطر خاطرنشان کرد که هیأت اعزامی این کشور به جلسه سران شورای همکاری که در عربستان برگزار می گردد، به ریاست نخست وزیر خواهد بود نه امیر این کشور.

امیر قطر به ریاض نرفت

چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در سایه بحران در روابط قطر و عربستان، تا ساعاتی دیگر در ریاض شروع می گردد.

نشست مقدماتی در سطح وزیران شورای همکاری خلیج فارس دیروز پس از بحث بر سر نامزدی نایف الحجرف برای تصدی سِمت دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس به کار خود سرانجام داد.

به گزاری خبرگزاری رسمی قطر، هیأت اعزامی قطر به ریاست عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر و وزیر کشور قطر در این نشست حضور خواهد داشت.

وبگاه خبری الجزیره نوشت: وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) در نشست دیروز خود اطمینان خاطر دادند که اجلاس امروز فرایند همکاری و تحقق خواسته های شهفرایندان کشورهای عضو این شورا به سمت ارتباط، همبستگی و تکامل بیشتر را تقویت خواهد نمود.

با وجود اینکه اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در عربستان برگزار می گردد، اما امارات ریاست چهلمین دوره آن را به جای عمان که رئیس سی و نهمین دوره این اجلاس بود، بر عهده خواهد داشت.

شاه عربستان اخیرا از تمیم بن حمد امیر قطر دعوت کرد که در این اجلاس شرکت کند. روابط دیپلماتیک قطر با عربستان و سه کشور دیگر عربی بیش از دو سال است که قطع شده است، اما منابع کویتی، روابط دوحه و ریاض را طی هفته های اخیر رو به بهبودی خواندند.

خالد الجارالله معاون وزیر خارجه کویت هم گفته است که کشورش همچنان به حل بحران خلیج فارس خوشبین است. او تاکید نموده که گام ها برای آشتی و کانال ها برای برطرف اختلافات در راستا درست و مطابق با برنامه هایی ثابت و پیشرفته برداشته شده است.

این مقام کویتی تاکید نمود که اصلا نسبت به فضای کوشش ها برای برطرف اختلاف میان اعضای شورای همکاری نگران نیست و به این قضیه خوش بین است که به اختلافات به زودی به بخشی از زمان گذشته تعلق خواهد گرفت.

عبداللطیف الزیانی دبیر کل شورای همکاری هم گفته است که مرحله آینده شاهد توسعه بزرگ در روابط شورای همکاری با بسیاری از کشورهای جهان خواهد بود و مذاکرات تجارت آزاد و تقویت شراکت راهبردی با کشورهای دوست از سر گرفته می گردد.

چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس به علاوه مصر تحت رهبری ریاض برای ازسرگیری روابط خود با قطر 13 شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره را مطرح نموده بودند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "امیر قطر به ریاض نرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر قطر به ریاض نرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید