ساماندهی هفته ای 10 کودک کار در البرز

به گزارش سفر به کیش، در بسیاری از خیابان ها، در نزدیکی رستوران ها، سر چهارراه ها و مراکز خرید استان البرز و شهرستان هایش بچه هایی دیده می شوند که به جبر زمانه لقب بچه ها کار و خیابانی را یدک می کشند.

ساماندهی هفته ای 10 کودک کار در البرز

سفر به کیش- فتانه احدی: کرج سال هاست درگیر پدیده ای به نام بچه ها خیابانی است و مسئولان استان به دلیل گستردگی مافیای سوءاستفاده از این بچه ها تاکنون نتوانسته اند در مقابل این آسیب اجتماعی تدبیر پیشگیرانه اتخاد نمایند هر چند که قرار است بر اساس تفاهم نامه مشترک با نهادهای متولی استان از جمله شهرداری و نیروی انتظامی استان هر هفته 10 کودک کار ساماندهی شوند.

  • 20 درصد بچه ها کار ارباب دارند

مسئول اجرایی انجمن حامیان بچه ها کار و خیابان خانه مهر سرآسیاب در گفت وگو با سفر به کیش به پدیده اربابی برای بچه ها اشاره می نماید و می گوید: 20 درصد بچه ها کار استان از سوی بعضی گروه ها به کار گمارده می شوند که توسط اشخاصی با القابی از جمله ارباب فعالیت می نمایند. فرزانه داودی با اشاره به امکانات محدود این انجمن برای حمایت از بچه ها خیابانی عنوان می نماید: این مجموعه شبانه روزی نیست و ما اطلاع داریم تعدادی از بچه ها شب را در خیابان سپری می نمایند اما امکاناتی برای نگهداری از آنها نداریم. اگر مکان هایی وجود داشته باشد، می توانیم این بچه ها را معرفی و از بسیاری آسیب ها دور کنیم. از طرفی بعضی از این بچه ها شناسنامه ندارند و با این شرایط کاری از ما ساخته نیست.

  • فضا برای بچه ها کار نامناسب است

در این زمینه مدیرکل بهزیستی البرز می گوید: بچه ها خیابانی با کمترین بهره وری از امکانات معیشتی، تحصیلی و بهداشتی هر روزه ساعات زیادی بدون هدف در خیابان هایی که از هر نظر سلامت و امنیت آنها را تهدید می نماید، پرسه می زنند. اسدالله حیدری می افزاید: سال جاری 114 کودک کار و خیابان در این استان جمع آوری و به مرکز ویژه بچه ها بهزیستی انتقال یافتند. از این تعداد 67 درصد معادل 77 نفر، بچه ها کار بودند.

  • جلوگیری از به کارگیری بچه ها

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز با تاکید بر لزوم برخورد پلیس با باندهایی که در حوزه بچه ها کار فعالیت می نمایند، می گوید: هر هفته 10 نفر از بچه ها کار و خیابان چهارراه ها را جمع آوری و برای معین تکلیف، با همکاری مرکز غربالگری بچه ها کار و خیابان کرج، به اداره کل بهزیستی استان تحویل می دهیم تا والدین آنها شناسایی و بچه ها مذکور به ایشان تحویل داده شوند. جعفر داراب خانی تاکید می نماید: همچنین مقرر شد شهرداری کرج از به کارگیری بچه ها اتباع خارجی در جمع آوری ضایعات بازیافتی، آشغال گردی ازسوی پیمانکاران طرف قرارداد، جلوگیری کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ساماندهی هفته ای 10 کودک کار در البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی هفته ای 10 کودک کار در البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید