عدم پرداخت اجاره توسط مستاجر

به گزارش سفر به کیش، اگر مبلغ اجاره که مستاجر بدهکار است کم تر از بیست میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف رسیدگی می نماید ولی مبلغ بیش از بیست میلیون تومان در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک است.

عدم پرداخت اجاره توسط مستاجر

عدم پرداخت اجاره توسط مستاجر از جمله مسائلی است که گاهی به دلایلی صورت می گیرد. در صورتی که مستاجر اجاره چند ماه ملک را پرداخت نکند، موجر می تواند برای احقاق حقوق خود اقداماتی را انجام دهد که در سفر به کیش توضیح داده شده است.

قانون تاخیر در پرداخت اجاره

طبق قانون موجر و مستاجر با توجه به این که نوع اجاره نامه عادی یا رسمی باشد، اظهاریه و یا اخطاریه برای مستاجر صادر می گردد. در واقع در صورتی که قرارداد اجاره در دفاتر املاک منعقد گردد سند عادی و اگر در دفتر اسناد رسمی منعقد گردد سند رسمی گفته می گردد. بعد از دریافت اخطاریه یا اظهاریه مستاجر موظف است ظرف مدت 10 روز قسط یا اقساط عقب افتاده خود را بپردازد. در صورتی که مستاجر طی این 10 روز اقدام به پرداخت بدهی خود نکند صاحب ملک می تواند درخواست مطالبه اجاره و تخلیه ملک را داشته باشد. در این مرحله باز هم درخواست موجر با در نظر دریافت نوع اجاره نامه انجام می گردد. به این صورت که اگر سند در دفترخانه تنظیم شده باشد موجر می تواند به دفترخانه یا اجرای ثبت مراجعه نموده و اگر اجاره نامه در دفاتر املاک منعقد شده باشد، به دادگاه مراجعه کند.

عدم پرداخت اجاره بیش از سه ماه

در صورتی که مستأجر ظرف یک سال 2 مرتبه در اثر اخطار یا ارسال اظهارنامه اقدام به پرداخت اجاره بها نموده باشد و برای بار سوم اجاره بها را در موعد مقرر به موجر نپردازد یا آن را به صندوق ثبت پرداخت نکند، موجر می تواند از دادگاه درخواست تخلیه نموده و حکم به تخلیه ملک صادر می گردد. اما گاهی مستاجر ادعا می نماید که میزان اجاره از ابتدا زیاد تعیین شده است. در این گونه موارد موضوع تعیین میزان اجاره، باید توسط کارشناس رسمی دادگستری آنالیز و اعلام نظر کارشناسی گردد. شایان ذکر است برای اینکه درخواست تخلیه ملک از سوی موجر اعتبار قانونی داشته باشد باید یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد.

1. بیش از سه ماه مبلغ اجاره را پرداخت ننموده باشد.

2. مدت اجاره منقضی شده باشد.

3.کاری برخلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد.

دادخواست تخلیه ملک به دلیل عدم پرداخت اجاره

اگر مبلغ اجاره که مستاجر بدهکار است کم تر از بیست میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی است ولی مبلغ بیش از بیست میلیون تومان در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک است. آغاز رسیدگی، نیازمند دادخواست است که به پیوست دادخواست مدارک زیر ضمیمه می گردد:

1. سند مالکیت

2. اجار ه نامه

3. معاینه تحقیق محلی

خواستار (موجر) در متن دادخواست پس از توضیح مالکیت خود و رابطه استیجاری با خوانده (مستاجر) ابراز می دارد که ملک را به اجاره به خوانده داده است. مستاجر اجاره بهای ملک مذکور را از تاریخ……..تا تاریخ……….معادل………را علی رغم تعهدات قراردادی و استیفای منفعت پرداخت ننموده است و تقاضای صدور حکم به پرداخت اجور معوقه را دارد. اگر سند اجاره رسمی است اظهار می نماید به دفترخانه مراجعه نموده است و طی……..فقره اخطاریه شماره………..مطالبه اجور را خواسته که به مستتاجر ابلاغ شده است و یا اگر سند اجاره عادی باشد، اظهارنامه ارسال نموده است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با فسخ قرارداد اجاره فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "عدم پرداخت اجاره توسط مستاجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم پرداخت اجاره توسط مستاجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید