فیفا: وزیر ورزش نباید در انتخابات فدراسیون فوتبال حق رای داشته باشد

به گزارش سفر به کیش، فیفا در تازه ترین نامه خود، این پیغام واضح را به ایران داده که انتخابات فدراسیون به هیچ عنوان نباید با اساسنامه قدیمی مصوب 1390 برگزار گردد. از طرف دیگر برای انتخابات و فوتبال کشور باید های بسیار مهمی را در نظر گرفته است.

فیفا: وزیر ورزش نباید در انتخابات فدراسیون فوتبال حق رای داشته باشد

فیفا در نامه خود به فدراسیون فوتبال صراحتا اعلام نموده وزیر ورزش نباید در انتخابات ریاست این فدراسیون حق رای داشته باشد.

به گزارش میزان، اتفاقات اخیر درباره سرنوشت انتخابات فوتبال کشور در شرایطی عجیب و حیرت انگیز بوره که حالا با ورود فیفا به این پفراینده، معادلات پیچیده تر از قبل شده است. در نامه فیفا به فدراسیون فوتبال آمده که حضور و حق رای وزیر ورزش و معاونش در مجمع برخلاف منشور المپیک و اساسنامه فیفا است و انتخابات باید با آئین نامه جدید برگزار تا عدالت برقرار گردد.

مدیران فوتبال و وزارت ورزش چند هفته ای می گردد به صراحت از برگزاری انتخابات فدراسیون در تاریخ 25 اسفند حرف می زنند. البته تا به امروز نه تنها شفاف سازی قانع نماینده درباره مکانیزم برگزاری انتخابات و سیستم آنالیز صلاحیت و مدارک نامزد ها نداشته اند، بلکه نامه رسمی فدراسیون جهانی فوتبال را هم به شکلی غیرقابل باور جدی نگرفته اند.

فیفا در تازه ترین نامه خود، این پیغام واضح را به ایران داده که انتخابات فدراسیون به هیچ عنوان نباید با اساسنامه قدیمی مصوب 1390 برگزار گردد. از طرف دیگر برای انتخابات و فوتبال کشور باید های بسیار مهمی را در نظر گرفته است.

آنالیز مفاد نامه ارسال شده به خوبی معین می نماید خط و نشان های فیفا به قدری صریح و شفاف است که تخطی و بی توجهی نسبت به آن می تواند خطراتی جدی برای فوتبال کشور به دنبال داشته باشد.

به طور مثال مقامات فیفا حضور وزیر ورزش و معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در مجمع فدراسیون و داشتن حق رای داشتن آن ها را مخالف با منشور المپیک و اساسنامه فدراسیون جهانی دانسته اند و تاکید دارند مقامات دولتی نباید در امور فوتبال دخالت داشته باشند. ولی این موضوع را در ایران مسکوت نگه داشته اند.

فیفا حتی برای تعویق انتخابات و تصویب اساسنامه جدید فوتبال ایران از فعل باید استفاده نموده، اما فدراسیون می گوید هیچ تهدید و مسئله ای در کار نیست و اصلاح اساسنامه و تصویب آن را مطابق با نظرات فیفا، بعد از انتخابات پیش رو در یک بازه زمانی کوتاه انجام خواهد داد. آنالیز جزییات نامه فیفا، اما همه حقایق را برای فوتبال ایران روشن می نماید. آن چیزی که فیفا می خواهد و روی آن تاکید دارد، با چیزی که در ایران در جریان است از تهران تا سوییس فاصله دارد.

آنالیز نامه رسمی فیفا همه حقایق را برای ما روشن می نماید:

دبیرکل محترم.

ما دریافت مکاتبات شما در رابطه با مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال در تاریخ 9 فوریه 2020 که محتوای آن به درستی مورد توجه قرار گرفته است را تصدیق میکنیم. در این زمینه، یادآور می شویم که فیفا و ای اف سی فرآیند اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران را به همراه عوامل اجرایی فدراسیون فوتبال ایران را در تاریخ 12 و 13 آگوست 2019 بر عهده گرفته است.

در ادامه این اصلاح، عوامل اجرائی فیفا و ای اف سی در تاریخ 30 آگوست 2019، پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال و آیین نامه اجرایی انتخابات و نظام نامه مجمع عمومی را به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی فرستاده است.

فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی به فیفا و اف ای سی خبر داد که برای به انتها رساندن و جمع بندی پیش نویس به زمان بیشتری احتیاج دارد؛ اما بعد از چندین تذکر و یادآوری (در تاریخ 7 و 18 اکتبر، 11 دسامبر 2019 و 16 ژانویه 2020) این فدراسیون پیروز به ارائه بازخورد درباره پیش نویس ها نشد و اعلام نمود که تاییدیه و تصویب می بایست بعد از مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال ایران انجام گردد.

در این مورد باید تاکیدکنیم که نسخه فعلی اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران دربردارنده چندین ماده مشکل ساز نظیر ماده 22.1 و 22.2 است که پیش بینی نموده است وزیر ورزش و جوانان به عنوان عضو مجمع عمومی فدراسیون حق نظر و رای دادن دارد بدون آنکه انتخاب گردد و معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان هم به عنوان عضو مجمع عمومی حق نظر و رای دادن بدون انتخاب شدن را دارد.

باید یادآور شویم که عضویت مستقیم مقامات دولتی با حق رأی در مجامع فدراسیون های ورزشی مغایر با أصول اساسی استقلال ورزش که در منشور المپیک تنظیم شده و همچنین بر خلاف الزاماتی است که بر عهده فدراسیون های عضو فیفا مطابق ماده 14 و 19 اساسنامه فیفا گذاشته شده است.

علاوه بر این، ما به شدت توصیه میکنیم که فدراسیون های عضو فیفا برای پیش بردن فرایند انتخاباتی آزاد و عادلانه، آیین نامه اجرایی انتخابات را تصویب نمایند و کمیته بدوی انتخابات و کمیته استیناف انتخابات که توسط مجمع عمومی فدراسیون انتخاب و یا تایید شده است به کار بگیرد.

در نهایت، موضع فیفا و ای اف سی این است که مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی که قرار است در تاریخ 15 مارس 2020 در تهران برگزار گردد باید به تعویق بیفتد. تا زمانی که این فدراسیون بتواند پیش نویس اساسنامه و آیین نامه اجرایی انتخابات را نهایی و به تایید مجمع فدراسیون فوتبال برساند.

متعاقبا مجمع عمومی فدراسیون فوتبال ایران اعضای هر دو کمیته انتخابات (بدوی و استیناف) را انتخاب می نماید و فرآیند انتخاب کمیته اجرایی جدید این فدراسیون بر اساس آئین نامه جدید پذیرفته شده صورت میگیرد؛ بطوریکه آزاد و عادلانه بودن انتخابات را تضمین نماید.

از توجه و همکاری شما در این زمینه متشکریم و از شما میخواهیم تا یک نقشه راه مطابق با پلان فوق (تصویب اساسنامه جدید و برگزاری مجمع فدراسیون برای مشخص هیت رئیسه جدید) حداکثر تا تاریخ 1 مارس 2020 برای فیفا و ای اف سی تهیه نمایید.

ارادتمند

ورون موسنگا اومبا

رئیس دپارتمان فدراسیون های عضو

منبع: عصر ایران

به "فیفا: وزیر ورزش نباید در انتخابات فدراسیون فوتبال حق رای داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیفا: وزیر ورزش نباید در انتخابات فدراسیون فوتبال حق رای داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید