محققان روبات مسیریاب طراحی کردند که موانع را دور می زند

به گزارش سفر به کیش، محققان روبات هایی فراوری نموده اند که قادرند در جهت های مختلف با هر نوع پیچ و خمی حرکت نمایند.

محققان روبات مسیریاب طراحی کردند که موانع را دور می زند

به گزارش خبرنگار فناوری سفر به کیش،محققان روبات هایی فراوری نموده اند که قادرند در جهت های مختلف با هر نوع پیچ و خمی حرکت نمایند. برخی از آن ها روی پا و برخی دیگر روی چرخ های تعبیه شده حرکت می نمایند و برخی دیگر هم روی زمین می خزند. این روبات به گونه ای ساخته شده که می تواند در مواجهه با موانع، از آن ها بالا رفته و حتی با جهتیابی، از مانع عبور کند. در ساخت این روبات از سه موتور استفاده شده است، اما این تعداد تنها برای نمونه فعلی به کار رفته و هدف محققان استفاده از دو موتور برای نمونه های بعدی است که قرار است در آینده ساخته شوند.

با حرکت روبات، قطعه های قابل انعطافی که حرکت مداوم روبات را شکل می دهند، در جای خود قفل می شوند تا روبات خزنده حالت سخت خود را حفظ کند یا قطعه ها از هم باز می شوند تا روبات انعطاف پذیر باشد. اگر قطعه ها در یک زاویه قفل شوند، قسمت جلوی روبات بالا می آید تا بتواند موانع را رد کند.

ترکیب قطعات قفل شونده و باز شونده به عبور روبات از موانع در جهت حرکت خود یاری می نماید؛ بنابراین هیچ کدام از چرخ های روبات در تماس با مانع قرار نمی گیرد و سعی می نماید با انعطاف پذیری بدن از آن ها عبور کند و در مواقع لزوم، با سیستم قفل شوندگی با سفت کردن بدنه خود، می تواند از فاصله ها و شکاف های جهت عبور کند.

محققان بر این باورند که توسعه چنین روبات هایی برای مصارف جستجو و نجات بسیار موثر است به طوری که انعطاف پذیری آن ها به امدادگران یاری می نماید تا در مکان هایی که دچار حوادث فاجعه بار شده اند و امکان جستجو توسط نیروی انسانی وجود ندارد، این روبات ها در زیر سازه های آوار شده، دهانه ها و حفره های باریک به جستجو و نجات افراد گرفتار شده در آوار بپردازند و آن ها را از خطر مرگ نجات دهند.

اما محققان بر این باورند که نمونه اولیه ساخته شده تنها در خط صاف قادر به حرکت است و می توان از برخی مکانیسم های حرکتی در این روبات استفاده کرد و امید می رود حرکت های آن در شرایط آزمایشگاهی بهبود یابد و روزی حرکت های آن را در دنیای واقعی شاهد خواهیم بود. آن ها ادعا می نمایند که اگر از فناوری راهنمایی اتوماتیک در طراحی این روبات استفاده گردد، می توان بدون دستگاه کنترل دستگاه به این هدف برسند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان روبات مسیریاب طراحی کردند که موانع را دور می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان روبات مسیریاب طراحی کردند که موانع را دور می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید