نوار و چسب رسانا ماهواره های بی استفاده را نابود می نمایند

به گزارش سفر به کیش به نقل از دیجیتال ترندز، ماهواره های رها شده در فضا، چالش زباله های فضایی را بدتر می نمایند و در نتیجه پرتاب ماهواره های جدید در آینده سخت تر و خطرناک تر خواهد بود.

نوار و چسب رسانا ماهواره های بی استفاده را نابود می نمایند

برای این منظور شرکتی به نام Tethers Unlimites یک راه چاره ارزان و سبک برای حذف ایمن ماهواره های بی استفاده ابداع نموده است. این راه چاره شامل یک نوار بلند 230 فوتی است که در آن یک چسب رسانا وجود دارد. این نوار که به ماهواره ها متصل می گردد، آنها را به مدار پایینی زمین می برد تا در اتمسفر بسوزند. این نوار Terminator Tapeنام دارد.

شرکت مذکور برای آزمایش این سیستم ، ماژول Terminator Tape را به یک ماهواره کیوب ست Prox-1 متصل کرد و ژوئن 2019 به فضا فرستاد. این ماژول فقط 2 پوند وزن دارد و به اندازه یک دفتر است که می توان آن را به بخش خارجی ماهواره نیز چسباند.هنگامیکه دیگر به ماهواره Prox-1 نیازی نبود، ماژول از طریق یک سیگنال الکتریکی فعال شد.

البته زمان روشن شدن سیگنال الکتریکی این سیستم را می توان از قبل معین کرد یا از طریق خود ماهواره آن را فعال کرد.

پس از فعال شدن ماژول، Terminator Tape مانند دم ماهواره عمل می نماید. ماژول در نتیجه فعل و انفعال با جاذبه زمین و میدان مغناطیسی نوعی نیروی کشش فراوری می گردد و به تدریج ماهواره به مدار پایینی زمین کشیده می گردد. با کاهش ارتفاع ماهواره به تدریج وارد اتمسفر زمین می گردد و می سوزد.

به طور معمول هنگامیکه سوخت ماهواره ها تمام گردد، ارتفاع شان کاهش می یابد و وارد مدار پایینی زمین می شوند. اما این فرایند به کندی اتفاق می افتد.

اکنون محققان شرکت Tethers Unlimites ادعا می نمایند با یاری Terminator Tape ، ارتفاع ماهواره 24 بار سریع تر از حالت معمولی کاهش می یابد.

راب هویت مدیر ارشد اجرایی Tethers Unlimites می گوید: همانطور که برنامه ریزی نموده بودیم، 3 ماه پس از پرتاب ماهواره ، Terminator Tape فعال شد.با توجه به مشاهدات شبکه نظارت فضایی آمریکا متوجه شدیم که ماهواره بلافاصله پس از فعال شدن سیستم، در حال خروج از مدار است. این آزمایش موفقیت آمیز نشان می دهد فناوری سبک و ارزان ما برای از مدار خارج کردن ماهواره ها کار ساز است.

Tethers Unlimites تصمیم دارد در مرحله بعد دو ماهواره یکسان را به فضا بفرستد که یکی از آنها مجهز به Terminator Tape است. هدف از این آزمایش میزان موفقیت این سیستم است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نوار و چسب رسانا ماهواره های بی استفاده را نابود می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوار و چسب رسانا ماهواره های بی استفاده را نابود می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید