واکسن ابولا بر روی انسان آزمایش شد

به گزارش سفر به کیش، خبرنگاران: اولین واکسن ویروس خطرناک ابولا که از سوی پژوهشگران دانشگاه اکسفورد انگلیس ساخته شده است روز چهارشنبه بر روی یک داوطلب انگلیسی آزمایش شد.

واکسن ابولا بر روی انسان آزمایش شد

به گزارش گروه رسانه ها سفر به کیش، روتا اتکینس که از کارکنان بخش بهداشتی در انگلیس است، در زمره 60 نفری است که برای تزریق واکسن ابولا داوطلب شده اند.

این واکسن قرار است در موسسه جینر دانشگاه آکسفورد به صورت تجربی بر روی این افراد داوطلب آزمایش شود.

خانم اتکینس پس از ترزیق واکسن ابولا گفته است شرایط بد ایجاد شده در غرب آفریقا و کمک به بیماران مبتلا به این ویروس وی را تشویق کرده است که داوطلب برای این کار شود.

به گفته منابع پزشکی انگلیس، این واکسن از نوعی ویروس بی خطر شامپانزه، برای انتقال پروتئین ویروس ابولا ساخته شده است.

تن ها بخش کوچکی از ساختار ژنتیکی ویروس ابولا در این واکسن وجود دارد و به همین دلیل تزریق آن نمی تواند موجب بروز بیماری شود

اما این واکسن این توانایی را دارد که سیستم ایمنی بدن را برای حمله به ویروس ابولا در آینده، آماده سازد.

پس از دو تا چهارهفته خون داوطلبانی که واکسن به آن ها تزریق شده آزمایش و سطح پادتن ترشح شده در خون آنان اندازه گیری می شود.

اما داوطلبان قرار است دوزهای متفاوتی از این واکسن دریافت کنند و پس از مدتی واکنش بدن آنان در برابر این ویروس ضعیف شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در آزمایش های اجرا شده روی میمون ها، این واکسن صددرصد در اولین ماه نتیجه بخش بوده و آثار حفاظتی این واکسن تا ده ماه باقی مانده است.

اگر آزمایش های این واکسن موفقیت آمیز باشد، نخست از آن برای ایمن سازی پرستاران، پزشکان و امدادگران در مناطق شیوع ابولا استفاده می شود.

از زمان شیوع ویروس ابولا تاکنون تنها یک فرد بریتانیایی به نام ویلیام پولی به این ویروس خطرناک مبتلا شده است که وی نیز بعد از درمان در انگلیس بهبود یافت.

گفته می شود که برای درمان ویلیام پولی از داروی زی مپ که با همکاری محققان آمریکایی و انگلیسی ساخته شده و هنوز مراحل آزمایشگاهی و تجربی اش پشت سر می گذارد، استفاده شده است.

ابولا که یکی از خطرناک ترین بیماری های شناخته شده است، درحال حاضر درمان قطعی و یا واکسن ندارد و از طریق تماس مستقیم با ترشحات و مایعات بدن بیمار منتقل می شود.

ساخت واکسن برای هر بیماری معمولا سال ها طول می کشد، با این حال شرایط اضطراری کنونی که با شیوع ابولا در غرب آفریقا به وجود آمده باعث شده که تلاش ها برای ساخت واکسن سرعت بیشتری بگیرد.

بدنبال شیوع ویروس ابولا در کشورهای واقع در غرب آفریقا تاکنون دو هزار و 461 نفر جان خود را از دست داده اند.

شیوع این بیماری مسری خطرناک از گینه آغاز شد و به سرعت در کشورهای سیرالئون و لیبریا گسترش یافت.

مواردی از ابتلا به ابولا در نیجریه و سنگال نیز گزارش شده است اما به نظر می رسد که این دو کشور توانسته اند انتقال ویروس را مهار کنند.

بانک جهانی هشدار داده است که شیوع ابولا می تواند آثاری مصیبت بار بر اقتصاد کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون، سه کشور غرب آفریقا بگذارد.

این نهاد بین المللی می گوید که تاثیر اقتصادی ویروس ابولا می تواند در مناطق آسیب پذیر، تا هشت برابر شدت پیدا کند.

سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است، برای مبارزه با ابولا در غرب آفریقا به بیش از یک میلیارد دلار نیاز است و سازمان بهداشت جهانی نیز شیوع این بیماری را بحران بهداشتی بی سابقه در عصر جدید توصیف کرده است.

منبع: ایرنا

سفر به کیش: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می شود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم

به "واکسن ابولا بر روی انسان آزمایش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ابولا بر روی انسان آزمایش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید