پیش بینی افزایش دستمزد کارگران در سال آینده

به گزارش سفر به کیش، یک کارشناس حوزه کار با پیش بینی افزایش حداقل دستمزد کارگران، گفت: علاوه بر افزایش نقدی دستمزد باید بن خواروبار و یاری هزینه مسکن کارگران در سال آینده افزایش قابل توجهی داشته باشد.

پیش بینی افزایش دستمزد کارگران در سال آینده

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با سفر به کیش، درباره افزایش حداقل دستمزد سال آینده کارگران ابراز عقیده کرد و گفت: علی رغم آنکه دولت در بودجه سال آینده درصد افزایش حقوق کارکنان را 15 درصد اعلام نموده ولی این میزان در مورد دستمزد کارگران بیش از 15 درصد خواهد بود و برآورد من این است که بیش از 30 درصد در حداقل دستمزد افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: طبعا در مورد سایر سطوح مزدی نباید قدرت خرید کاهش یابد و لذا اگر عده ای افزایش دستمزد کارگران را تورم زا می دانند باید راه چارههای حمایتی عملیاتی از کارگران را پیش بینی نمایند.

اختصاص بن کالا و حق مسکن در کنار افزایش نقدی دستمزد

این کارشناس حوزه کار توضیح داد: تاکید ما این است که برای تقویت معیشت کارگران در سال آینده تنها به افزایش نقدی روی نیاوریم بلکه بن خواربار و افزایش یاری هزینه مسکن را نیز مدنظر قرار بدهیم.

حاج اسماعیلی گفت: گروه کارگری در شورای عالی کار باید دولت را مجاب نمایند که تعهدات بیشتری را برای حمایت از کارگران در سال آینده بپذیرد. در حال حاضر بحث تخصیص کالاهای اساسی به شکل غیر نقدی در کنار افزایش دستمزد می تواند به عنوان یک راه چاره مناسب مطرح گردد و به کاهش هزینه های زندگی کارگران یاری کند.

وی اضافه نمود: اگر بخواهیم دستمزدها را به شکل نقدی افزایش دهیم ممکن است به دلیل تصوری که نسبت به بار تورمی آن وجود دارد، با مخالفتهایی روبه رو شویم از این رو پیشنهاد می گردد فارغ از افزایش حداقل مزد، سبد کالا و حق مسکن کارگران برای سال آینده افزایش قابل توجهی داشته باشد.

پرداخت وام های ودیعه مسکن ارزان به کارگران

این کارشناس حوزه کار گفت: با توجه به اهمیتی که مسکن در کشور پیدا نموده و دولت هم ساخت و ساز مسکن ارزان قیمت را برای جلوگیری از فشار گرانی مسکن بر دهکهای ضعیف در دستور کار قرارداده است ضروری است وام های ودیعه اجاره مسکن با نرخ های پایین به کارگران پرداخت گردد.

به گزارش سفر به کیش، شورای عالی کار اسفند ماه سال گذشته حداقل دستمزد سال 98 کارگران را 36.5 درصد افزایش داد و آن را از یک میلیون و 112 هزار تومان به یک میلیون و 517 هزار تومان افزایش داد.برابر ماده 41 قانون کار شورای عالی کار همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف را بر اساس درصد نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار معین می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیش بینی افزایش دستمزد کارگران در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی افزایش دستمزد کارگران در سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید