کلیسای جامع مالاگا، بنای 500 ساله اما نیمه کاره اسپانیایی

به گزارش سفر به کیش، کلیسای جامع مالاگا | The Cathedral of Malaga

کلیسای جامع مالاگا در اسپانیا، کلیسای کاتالوک و رومی در قلب شهر مالاگا در اندلس (یکی از 17 بخش خود مختار کشور اسپانیا که پایتخت آن سویل است) می باشد. شاید تعجب کنید که ساخت این بنا پس از بیش از 500 سال هنوز به پایان نرسیده است با این حال یکی از جاذبه های اصلی بخش قدیمی شهر است. ساخت آن بین سال های 1528 تا 1782 در نزدیکی مکان اولیه مسجد المحاد ادامه داشت. نقشه اولیه این سازه فوق العاده عظیم به سبک رنسانی و باروک شامل دو برج بود، اما در نهایت به دلیل کمبود همانطور که در گرانادا نیز بود، تنها یکی از آن ها کاملا ساخته شد. برای آشنایی با کلیسای جامع مالاگا با خبرنگاران همراه شوید.

کلیسای جامع مالاگا، بنای 500 ساله اما نیمه کاره اسپانیایی

پیشینه

در هجدهم ماه اوت سال 1487 میلادی مالاگا مجددا به دست نیروهای کاتولیک فتح شد. در ابتدا مسجد آلحما به کلیسای جامع تبدیل شد و تحت حفاظت Santa Maria de la Encarnación قرار گرفت. این مکان کم و بیش جایی است که امروز موزه، باغ ها و اتاق نگهداری از اشیا مقدس کلیسا قرار دارند.

به زودی ساخت کلیسای جدید بر روی محور شمالی شمالی پیشنهاد شد. درب اصلی در 1510 به سبک گوتیک ساخته شده است و امروز نیز راه ورود به باغ ها از درهای سراسری می باشند. نام کامل آن Nuestra Señora de la Encarnación به معنی بانوی تجلی می باشد که در شهر برای سادگی آن را کلیسای جامع مالاگا می خوانند. کلیساهای جامع در تمامی شهرها از اهمیت بالایی برخوردار هستند اما می توان گفت در مالاگا اهمیت آن بیش از سایر مناطق است. این جا علاوه بر مکانی مقدس، یک جاذبه، مکانی با ارزش ملی و ساختمانی بزرگ در کنار جاده است که شاهد رویدادهای تاریخی مهمی بوده است.

ساختمان کلیسای جامع مالاگا را می توان بهترین نمونه از هنر در بناهای مذهبی اسپانیا نامید. همان طور که ذکر شد ساخت بنا در سال 1528 آغاز شد و تا 1782 ادامه داشت اما بخش اصلی نما و برج جنوبی هرگز ساخته نشدند. ساخته نشدن یک برج و داشتن تنها یک برج موجب شد تا بین مردم آن را به نام La Manquita یا بانوی یک دست بشناسند. افسانه ای که امروزه، هنوز گفته می شود می گوید پول اختصاص یافته برای تکمیل آن در قرن نوزدهم برای هزینه های جنگ به آمریکا فرستاده شده است، گرچه شواهدی وجود دارد که این پول واقعا برای تأمین بودجه عموم مردم در این استان هزینه شده است.

علیرغم این که طراحان بسیاری در روند ساخت کلیسای جامع مالاگا شرکت داشتند، این پروژه عظیم تا قرن های 17 و 18 نیز ادامه پیدا کرد و کاملا تمام نشدنی بود. در دهه 1700، اسقف مالاگا به نام خوزه مولینا لاریوس (José Molina Larios وارد عمل شده و معماری آراگونی را برای بازسازی و ترمیم کارهای قبلی انتخاب کرد. این معمار که خوزه مارتین دالدئوئلا (José Martín de Aldehuela) نام داشت، مسئول اجرای بعضی سازه های مهم دیگر مالاگا نیز بود. برای مثال پل جدید روندا (Ronda) و میدان گاوبازی معروف آن که یکی از قدیمی ترین های در حال استفاده در کشور است را احداث کرد.

داخل کلیسای جامع مالاگا

استاد معماری که مسئول نظارت بر پروژه ساخت کلیسا بود، دیگو سیلو (Diego Siloe) نام داشت. او بین سال های 1495 تا 1563 زندگی کرد و کلیساهای جامع Gaudix و Almería را نیز طراحی کرده است. تنها کلیساهای جامعی به این سبک که می توانند با کلیسای جامع مالاگا رقابت کنند، سِویل و کلیسای مسجد کوردوبا (Córdoba) هستند. قسمت منحصر به فرد جایگاه گروه کر با حکاکی های متعدد (42 اثر) توسط پدرو دِمنا (Pedro de Mena) یک مجسمه ساز اهل گرانادا (که از مشهورترین مجسمه سازان با چوب زمانه در اسپانیا بود) و شاگرد آلونزو کانو (Alonzo Cano) بود خلق شدند. کانو معماری بود که ورودی زیبای کلیسای جامع گرانادا را طراحی کرد.

داخل آن با تاثیر پذیری از سبک های معماری رنسانسی باروک طراحی شده است. جایگاه گروه کر ساخته شده از چوب که بسیار زیبا و دیدنی است و سازنده اش را در بخش قبل معرفی کردیم توسط لویس اورتیز طراحی شده اند.پس از مرگ او مجسمه های پدرو دمنا در این مکان نصب شدند. بعضی از کلیساهای منحصر به فرد نیز آثار پدرو د منا و معلمش، آلونسو کانو، را دارا هستند. پیشنهاد می کنیم اگر تا این جا رفتین از خانه پدرو د منا در مالاگا نیز دیدن کنید.

ساختمان کلیسای جامع مالاگا با سه راهروی اصلی را می توان تحولی در هنر گوتیک به شمار آورد. این سبک در ابتدا ایده های جدید رنسانسی که شامل ساخت تمام راهروها با ارتفاعی یکسان، سقف های طاقی شیاردار و گنبدهای مرتفعی که از مسافت زیاد قابل تشخیص بودند می شد را دارا بود. از دیگر موارد ارزشمند داخل کلیسا می توان به ارگی اشاره کرد که بیش از 4000 لوله دارد و نمونه نادر و زیبایی از آلات موسیقایی قرن 18 میلادی محسوب می شود. جالب است بدانید این ارگ هنوز هم قابل استفاده است و اگر در مناسب خصی به کلیسا بروید ممکن است بتوانید صدای آن را بشنوید.

باغ و چشم انداز

خاج از کلیسا باغ های زیبایی احداث شده اند که بازدید از آن ها کاملا رایگان است و می توانید داخل آن ها مواردی جالبی از جمله اشیا موزه فضای باز کلیسای جامع مالاگا (Museo al Aire libre de la Cathedral de Malaga) را مشاهده کنید. باغ های کلیسا در Calle del Cistner قرا گرفته اند. اغلب شخصی را خواهید دید که در حال عکاسی از مناظر اطراف است. یادبودی با شکل عجیب و غریب که کمی شبیه به صلیب است را آن جا خواهید یافت، این سازه متعلق به قربانیان جنگ است و اسامی آن ها از روی آن پاک شده اند.

برای بازدید از کلیسای جامع مالاگا اگر تنها بروید باید 5 یورو بپردازید و اگر گروهی 3 یورو کافی خواهد بود. البته تنها مشکل قیمت وردی نیست بلکه برای ایستادن برفراز آن باید 200 پله را بالا بروید که قطعا ارزشش را خواهد داشت.

زمان بازدید: دوشنبه تا جمعه 10 صبح تا 18 عصر

شنبه ها 10 صبح تا 17 عصر

کلیسا روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی برای بازدیدکنندگان بسته می باشد.

منبع: andalucia.com

منبع: الی گشت

به "کلیسای جامع مالاگا، بنای 500 ساله اما نیمه کاره اسپانیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای جامع مالاگا، بنای 500 ساله اما نیمه کاره اسپانیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید