اعلام موضع الکاظمی درباره ایران و آمریکا

به گزارش سفر به کیش، ایسنا نوشت: نخست وزیر مکلف عراق از آماده شدن اسامی اعضای دولت خود برای معرفی به مجلس عراق و مذاکره با احزاب سیاسی برای دادن رأی اعتماد به کابینه خبر داد.

اعلام موضع الکاظمی درباره ایران و آمریکا

به نوشته روزنامه الشرق الأوسط، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق در کنفرانس مطبوعاتی درباره تشکیل کابینه خود اظهار کرد: اسامی اعضای دولت آماده است و من درصدد مذاکره با احزاب سیاسی برای دادن رأی اعتماد به آن در سریع ترین زمان ممکن در مجلس هستم تا پس از آن بتوانم کارم را طبق اولویت ها انجام دهم.

وی از احزاب سیاسی عراق خواست که با او همکاری کنند تا با هم از بحران کنونی این کشور عبور کنند.

الکاظمی شرح داد: ریشه مسائل و بحران های کنونی به فرایند سیاسی اشتباه پس از سال 2003 بازمی شود و اشغال کشور توسط آمریکا منجر به تخریب زیربناهای کشور شد بدون اینکه این جهت اشتباه اصلاح شود.

وی درباره اهداف دولت موقت خود، عنوان نمود: من همانطور که همه می دانند منتخب مردم نیستم و از طریق صندوق های اخذ رأی انتخاب نشده ام و توسط احزاب سیاسی مکلف به تشکیل دولت شده ام و همین مسأله مسؤولیت من در قبال تهدیدات و چالش ها را افزایش می دهد. به عبارت دیگر می توانم اینگونه بگویم که من نخست وزیر بحران هستم و نه من و دیگران عصای جادویی برای مقابله با چالش های پیش رو نداریم و این چالش ها نیازمند تلاش و همکاری همه است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره ماهیت موضعش در قبال آمریکا و تبدیل عراق به عرصه ای برای تسویه حساب های خارجی نیز تأکید کرد: گفت وگوی جدی با آمریکا درباره ماهیت حضورشان در عراق خواهیم داشت و اما موضوع مهمتر آن چیزی است که باید برای جلوگیری از تبدیل شدن عراق به عرصه ای برای تسویه حساب ها انجام دهم. من به زودی به شکل جدی برای ایجاد روابط با محیط عربی و اسلامی تلاش خواهم کرد.

الکاظمی ادامه داد: موضوع مهم دیگر که مورد توجه ماست، آغاز یک گفت وگوی ملی و داخلی واقعی است، چراکه چنین گفت وگویی طی سال های گذشته وجود نداشته است و می تواند منجر به چشم انداز ملی شود که ما بتوانیم از طریق آن نهادهای کشور را به شکل صحیحی بازسازی کنیم.

وی درباره انحصار سلاح در دست دولت نیز اظهار داشت: این مسأله از جمله مهمترین اولویت های ما است و ما به شکلی مسالمت آمیز و جدی برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد و درصدد خاتمه دادن به هرگونه حضور خارجی غیرقانونی در کشور هستیم.

نخست وزیر مکلف عراق درباره ویژگی های اعضای انتخابی کابینه اش نیز گفت: مهمترین معیارهای من، پاک و شایسته بودن است و من درباره آن با تمامی احزاب سیاسی گفت وگو خواهم کرد.

312 310

منبع: خبرآنلاین

به "اعلام موضع الکاظمی درباره ایران و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام موضع الکاظمی درباره ایران و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید